sobota 7. března 2015

PRŮBĚH INFLACE V BRAZÍLII A OTÁZKA UDRŽENÍ CÍLE INFLAČNÍHO STROPU V ROCE 2015



Již přes rok je inflace v Brazílii na 7,7%, přičemž cílem vlády je její snížení na 6,5%. Brazílie měla doposud jednu z nejrychleji rozvíjejících se ekonomik světa, ale vypadá, že v r. 2014 byl tento rychlý růst pozastaven. Její monetární politika, podobně jako v České republice, je řízena Národní bankovní radou (Conselho Monetário Nacional) centrální banky. Index spotřebitelských cen (IPCA) vydaný v pátek potvrzuje pesimistická očekávání, podle nichž poprvé za 12 let dojde k proražení stanoveného inflačního stropu. V únoru byla inflace 1,22% tažená zvýšením benzínu o 8,42% a školného o 7,24%. Očekávání analytiků bylo setrvat na 1,08%.
Centrální banka nyní zvýšila úrokovou sazbu na 12,75%, aby inflaci udržela na uzdě (viz oficiální prohlášení CB) z původních 12,25%. Ve středu oficiální čísla ukázala, že průmyslová výroba klesla v lednu o 5,2% ve srovnání s předchozím rokem. Brazílie, kdysi jedna z rychle se rozvíjejících ekonomiky BRICSu, jež zahrnují dále Rusko, Indii, Čínu a Jihoafrickou republiku, nyní bojuje za zvýšení poptávky po domácích výrobcích. Dilma Rousseff se nyní snaží fiskálními opatřeními snížit státní deficit, a to pomocí snížení výdajů a zvýšení daní, ovšem čelí ostré kritice politické opozice.  Pokus o zvýšení daní byl zamítnut prezidentem brazilského senátu. Na vrcholu těchto problémů stojí korupční skandál státního ropného gigantu – společnosti Petrobras – jež je nyní vržena do nejistot a omezení investičních plánů.
Brazilské kroky ke zvyšování úrokových sazeb jsou v rozporu s celosvětovým trendem úrokové sazby snižovat. Tento týden Indie snižovala úrokové sazby a měnovou politiku se snaží dlouhodobě uvolňovat také Čína, aby se pokusila podpořit hospodářský růst. V současné době byl obnoven „systém inflačních cílů“ (sistema de metas de inflação, vznikl v r. 1999), který zaručoval stabilitu realu poté, co se na konci 90. let zhroutila stabilita měnového systému. Systém inflačních cílů je stále chápán jako jeden z garantů stability. Co se však stane, když inflační cíle nebudou slněny? Thais Zara, hlavní ekonom Rosemberg Associados (poradenská společnost v oblasti financí), vysvětluje, že jediným přímým důsledkem této „poruchy“ je povinnost centrální banky vysvětlit situaci v otevřeném dopise ministrovi financí, kde bude rozvedeno, proč nebyl cíl splněn. Podle některých ekonomů není dobrým řešení stagnace právě zpřísnění měnové politiky, v tomto případě tedy zvýšení úrokových sazeb.
Od doby zavedení systému inflačních cílů byl překročen inflační strop již třikrát. V r. 2001 (7,6:6%) – v té době byl prezidentem centrální banky Armínio Fraga, který odůvodnil selhání nákazou argentinskou krizí a útoky z 11. září na Spojené státy. Další případy selhání následovaly hned v letech: 2002: (12,3:5,5%) a 2003 (9,3:6,5%). 


Zdroje:

Žádné komentáře:

Okomentovat